זכאים למשכנתא?

זכאים למשכנתא? זה הזמן לבדוק!

אנשים רבים שואלים את עצמם האם הם זכאים למשכנתא. כיום, עולה וצפה שוב ושוב השאלה שעולה בפי רבים :"האם גם אנו זכאים למשכנתא?" ואם כן – מאיזה סוג? עד כמה? האם בתנאים מיוחדים? מי בכלל רשאי לקבוע מיהם אותם זכאים למשכנתא?

ובכן, את המעמד של זכאים למשכנתא קובעת לא אחרת מאשר הממשלה – משרד הבינוי והשיכון הוא זה שקובע את התנאים והחוקים של זכאים למשכנתא, ובאחריות הבנקים לעדכן את לקוחותיהם בשינויים הנעשים בנהלים מעת לעת.

יש לציין עם זאת, שהנהלים הכלליים של זכאים למשכנתא הינם קבועים ואינם משתנים בחוק – גם אם המספרים משתנים מעט, הרי שהעקרונות מאחורי הרעיון של זכאים למשכנתא אינם משתנים, ועליכם לבדוק מראש, האם אתם עומדים בקריטריונים המתאימים.

עשית צבא? יש לך ילדים? אולי אתה עולה חדש?

לפני שמתחילים בעבודה צריך לבדוק את הפרטים האובייקטיביים הנתונים, אשר אף הם משפיעים על זכאים למשכנתא.

ראשית, וכמעט ברור מאליו, עליכם להיות אזרחים של מדינת ישראל. שימו לב – אם אתם תושבים, ארעיים או קבועים, אינכם זכאים למשכנתא. למקרים יוצאי דופן אתם כמובן מוזמנים תמיד לערער.

לאחר מכן עליכם למלא פרטים של כל קרובי משפחתכם מדרגה ראשונה – אחים, אחיות וכמובן הורים. זכרו למלא את כל הפרטים, מספר ת.ז, תאריך לידה, כתובות וכיו"ב. ככל שיש לכם יותר אחים – כך קטן הסיכוי שלכם להיות זכאים למשכנתא. אולם כמובן זה אינו הפרמטר היחיד.

פרמטר אשר משפיע במידה ואתם נשואים, הוא כמה זמן אתם נשואים, והאם יש לכם ילדים. הרעיון מאחורי העיקרון של זכאים למשכנתא הוא שזוגות צעירים, או מרובי ילדים, או לחילופין חלילה גרושים –זכאים למשכנתא יותר מאחרים, משום שהם זקוקים לה באופן תכוף יותר.

במידה והנכם רווקים, גם כאן פרמטר הגיל קובע, וככל שהנכם יותר צעירים (וכמובן למעלה מגיל 21), כך הנכם יותר זכאים למשכנתא.

פרמטר נוסף שהינו חובה הוא שירות בצבא או שירות לאומי. שימו לב שהשירות של זכאים למשכנתא ניתן רק למי שממציא תעודות, אשר מאשרות כי הוא שירת שירות חובה מלא.

זכאים למשכנתא – מה קרה לפני 1971?

יש לשים לב לקריטריון חשוב מאד של זכאים למשכנתא – שמוגדרים כאנשים חסרי דירה. מה המשמעות של חסרי דירה? ובכן, אם לא הייתה לכם דירה לאחר 1.6.71, הנכם נחשבים לחסרי דירה, ועל כן זכאים למשכנתא. יש כמובן כמה סייגים, אשר ייתכן ויסייעו לכם להיות זכאים למשכנתא – אם ברשותכם דירה מלפני התאריך הנ"ל, אולם ישנו קרוב משפחה שלכם מדרגה ראשונה (הורים ו/או אחים) אשר מתגורר בדירה – הרי אתם נחשבים בפועל כחסרי דירה, ושוב – זכאים למשכנתא.

זכרו לבדוק את זכויותיכם היטב, לעמוד על כלל הקריטריונים ולהתייעץ בחוכמה עם הבנק שלכם – כך תוכלו לדעת האם אתם זכאים למשכנתא – ועד כמה.

קבלת הצעה למשכנתא

נגישות