מהו יזם?

בעולם העסקי המודרני, נהוג לחשוב על יזמות כעל גורם ייצור של ממש

במרבית המודלים הכלכליים המודרניים נהוג לסמן שלושה מרכיבים כגורמי הייצור המהותיים ביותר – חומרי גלם, עבודה והון. עם זאת, כיום כבר ברור שכושר יזמות וניהול הוא ללא ספק גורם הייצור המהותי הרביעי, כאשר ללא יוזמה וללא יזמים קשה מאוד להגיע למטרות איכותיות בהקמה ובניהול של עסקים. יזמות עסקית היא למעשה תהליך ההוצאה לפועל של רעיון גולמי והבאתו לכדי עסק של ממש, דרך כל תהליך הקמת העסק המחייב מבחינה ביורוקרטית ומבחינה פרקטית וניהולית. וכעת, חשוב לשאול את השאלה המהותית – מהו יזם, ומה יזם צריך להיות בכדי להצליח.

מהו יזם, מה צריכות להיות תכונותיו של יזם איכותי, וכיצד יזם מגיע לתוצר מוצלח?

התשובה לשאלה מהו יזם היא כאמור, אדם היוזם, מחליט ומארגן מסגרת של עסק מסחרי בתחומים כאלה ואחרים למטרת השגת מטרות עסקיות שונות. בדרך כלל, המטרה היא ברורה – הצלחה ורווחים כלכליים, ובהקשר זה המענה לשאלה מהו יזם יכול להיות משול לגנרטור שמניע ונותן אנרגיה לתהליכים השונים בעסק. באותה נשימה, חשוב גם להסביר כי כיום ישנם יזמים חברתיים שמטרתם איננה בהכרח רווח אלא דווקא השגת מטרה חברתית כזו או אחרת והיזמות שלהם מתרכזת בכך. הראשון לענות על השאלה מהו יזם ולהגדיר את העיסוק הזה היה כלכלן אירי בן המאה ה-18, בשם רישאר קנטיון.

מערכת היחסים החשובה ביותר בעולם העסקי היא זו שבין היזם למשקיע

היזם הוא לא הדמות החשובה היחידה בעסק, כמובן, ועבור הצלחה ראשונית ועמידה באתגרים המשמעותיים של הקמת עסק נדרש גם כמובן משקיע – ומערכת היחסים בין היזם למשקיע היא במרבית המקרים המשמעותית ביותר בחייו של העסק, כאשר היזם הוא המניע את התהליכים שהמשקיע מממן ולמעשה מאפשר.

נגישות