משכנתאות

משכנתאות – כל מה שרציתם לדעת על בקשה למשכנתא 

משכנתא – תתכוננו לזה…

רכישת דירה היא בדרך כלל הרכישה היקרה ביותר שאדם עושה בחייו, ולרובנו אין אפשרות להוציא סכום כספי גדול כל כך בבת אחת. לשם כך קיימת הלוואת משכנתא, שהיא הלוואה כספית שניתנת מטעם הבנק, על מנת שתוכלו לרכוש את הדירה, גם כאשר מחירה למעלה משווי ההון העצמי שלכם. משכנתא היא לא מתנה. משכנתא היא עול חודשי שיש לשלמו לאורך שנים רבות, ולכן כדאי שתהיו מוכנים לזה בצורה הנכונה ביותר.

משכנתא – אז איך זה עובד?

בנקים למשכנתאות נותנים אפשרות לפרוע הלוואת משכנתא לתקופה של עד 30 שנה. בתמורה, הבנקים משעבדים לזכותם את הדירה או הבית שאתם קונים, עד לרגע סיום התשלום עבור אותה הלוואת משכנתא. ההגיון שעומד מאחורי קניית דירה בעזרת משכנתא בניגוד להשכרה, היא שמדובר בהשקעה בנכס לטווח הארוך. כלומר, לקיחת משכנתא עבור דירה מביאה לכך שבסופו של דבר, הדירה עוברת לבעלותכם המלאה, לעומת השכרה שהיא הוצאה כספית ללא תפוקה של נכס בבעלותכם.

קיימים סוגים רבים של מסלולי משכנתא, כאשר כל מסלול מותאם באופן מיטבי אל מקבלי ההלוואה, כך שהם יוכלו לעמוד בהחזרות ההלוואה לאורך השנים. למשל, בקשה למשכנתא של לווים, שהכנסתם נמוכה כיום, אך עתידה להשתפר משמעותית בעתיד, תאפשר להם להיכנס למסלול שבו התשלומים נמוכים בשנים הראשונות, אבל גדלים עם הזמן.

באופן כללי, השאלה המרכזית שעומדת בפני מי שמתכוון להגיש בקשה למשכנתא לבנק, היא כושר ההחזר שלו, ומסלול התשלום שלו ייקבע בהתאם לפרמטר זה.

משכנתא? יש גם הטבות

מלבד משכנתא רגילה, משרד הבינוי והשיכון מעניק הטבות משכנתא למגזרים מסויימים בחברה. ההטבות מתאפיינות בריבית נמוכה יותר, ובתנאי החזר נוחים יותר מהלוואות משכנתא "רגילות". הזכאים להן הם זוגות צעירים, משפחות חד הוריות, עולים חדשים, חסרי דיור ורווקים מעל גיל 30.

את הזכאות עבור הטבות משכנתא ניתן לקבל לאחר הצגת מסמכים, אשר יקנו לכם תעודת זכאות מהבנק. רק לאחר קבלת התעודה יש למלא טופס בקשה למשכנתא ולצרף אותה אליו.

ביטוח כתנאי מקדים לאישור בקשה למשכנתא

על מנת שהבנק יאשר בקשה למשכנתא, הלווים נדרשים לרכוש פוליסות ביטוח, אשר יבטיחו את זכויות הבנק במקרה שבו משהו משתבש לפני החזרת ההלוואה במלואה. הביטוח שיש לרכוש הוא ביטוח חיים וביטוח מבנה, אשר רלוונטיים למקרה של מוות של אחד הלווים או נזק לנכס המדובר.

לאחר הגשת בקשה למשכנתא, ניתן לעשות ביטוח דרך הבנק או חברת ביטוח חיצונית (שלרוב מאפשרת תשלומי ביטוח נוחים יותר).

אם לאדם המגיש בקשה למשכנתא כבר יש פוליסת ביטוח, הוא לא צריך לרכוש חדשה אלא רק לשעבד את הפוליסה הקיימת לטובת הבנק. כמו כן, הביטוח עבור הנכס חייב להיות רק על הסכום שמשולם על ידי הבנק, כלומר – אם הדירה עולה, למשל, 100 אלף דולר, והבנק נותן לכם משכנתא עבור מחצית מהסכום, זהו גם שווי הביטוח שעליכם לרכוש, מפני שזה הסכום שהבנק מסכן עבורכם.

קבלת הצעה למשכנתא

 

נגישות